Ottawa, ON

Dow’s Lake

February 17-18

2017

Registration

Sold Out

Limited Spots

Sold Out
Block 1 Race #1 Mixed Staging: 11:08 Race: 11:18
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Blue Dragons
2 Fleet of Foote
3 Liu Dental Centres
4 Ottawa Dragon Masters
5 Skittles on Ice
Block 1 Race #2 Mixed Staging: 11:14 Race: 11:24
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Keep Calm and DragON
2 On The Rocks
3 Rams
4 Soldiers of Fitness Ottawa
5 World Youth
Block 1 Race #3 Mixed Staging: 11:20 Race: 11:30
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Cold as Ice
2 Frosted Flakes
3 Mixstream
4 Polar Pandas
5 Sopa Soups — Something’s on Fire
Block 1 Race #4 Mixed Staging: 11:26 Race: 11:36
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Ca-SKATEs
2 Lively Dragons’ Blind Ambition
3 RDOCK on Ice
4 That’s a Paddlin’ 2
5 US Scaliwags
Block 1 Race #5 Mixed Staging: 11:32 Race: 11:42
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Fire on Ice
2 Rams II
3 Slip Slidin’ Away
4 The Fry
5 The Valecraft Velocity
Block 1 Race #6 Mixed Staging: 11:38 Race: 11:48
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Fleet of Foote Too
2 Les Turbines
3 ORCC Dukes & Dames
4 P’sidens
5 That’s a Paddlin 1
Block 1 Race #7 Mixed / Women Staging: 11:44 Race: 11:54
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Ice Cascades
2 Ice Demons
3 Sportchicks
4 Stone Cold Ice Queens
5 Ice Dawgs
Block 1 Race #8 Women Staging: 11:50 Race: 12:00
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Cascades Women
2 Fabulous Ice Dragonettes
3 Lively Ladies from Lively Dragon
4 Pink Ice Martini
5 Vermont Fire
Block 1 Race #9 Women Staging: 11:56 Race: 12:06
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Chicks with Sticks – Blizzard
2 Galley Girls 1
3 Les Draveurs
4 People in a Boat
5 Snowgirls
Block 1 Race #10 Women Staging: 12:02 Race: 12:12
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Draggin’ Docs
2 Frigid Dirty Oars
3 ORCC Dames
4 Psirens
5 Twisted Sisters with a Mister
Block 1 Race #11 Women Staging: 12:08 Race: 12:18
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Chicks with Sticks – Storm
2 Hot Flashes, Cold Splashes
3 Icecappblades
4 Blades of Glory
5 US Sculliwags
Block 1 Race #12 Women Staging: 12:14 Race: 12:24
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Frozen Damsel Flyers
2 Galley Girls 2
3 Ice Pix
4 Party Oars
5 Swamplillies
Block 1 Race #13 Re-Race (If needed) Staging: 12:20 Race: 12:30
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Keep Calm and DragON
2 On The Rocks
3 Rams
4 Soldiers of Fitness Ottawa
5 World Youth
Block 2 Race #14 Mixed Staging: 12:50 Race: 1:00
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 RDOCK on Ice
2 Blue Dragons
3 The Valecraft Velocity
4 Keep Calm and DragON
5 Frosted Flakes
Block 2 Race #15 Mixed Staging: 12:56 Race: 1:06
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Mixstream
2 That’s a Paddlin’ 2
3 Fleet of Foote
4 Les Turbines
5 On The Rocks
Block 2 Race #16 Mixed Staging: 1:02 Race: 1:12
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 P’sidens
2 Rams
3 US Scaliwags
4 Liu Dental Centres
5 Polar Pandas
Block 2 Race #17 Mixed Staging: 1:08 Race: 1:18
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Soldiers of Fitness Ottawa
2 The Fry
3 Sopa Soups — Something’s on Fire
4 Ice Cascades
5 Ottawa Dragon Masters
Block 2 Race #18 Mixed Staging: 1:14 Race: 1:24
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 That’s a Paddlin 1
2 Skittles on Ice
3 World Youth
4 Lively Dragons’ Blind Ambition
5 Rams II
Block 2 Race #19 Mixed Staging: 1:20 Race: 1:30
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Slip Slidin’ Away
2 ORCC Dukes & Dames
3 Cold as Ice
4 Ca-SKATEs
5 Ice Demons
Block 2 Race #20 Mixed / Women Staging: 1:26 Race: 1:36
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Fire on Ice
2 Fleet of Foote Too
3 Pink Ice Martini
4 Blades of Glory
5 Les Draveurs
Block 2 Race #21 Women Staging: 1:32 Race: 1:42
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Ice Pix
2 Ice Dawgs
3 Cascades Women
4 Draggin’ Docs
5 Chicks with Sticks – Storm
Block 2 Race #22 Women Staging: 1:38 Race: 1:48
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Frigid Dirty Oars
2 Frozen Damsel Flyers
3 Stone Cold Ice Queens
4 Galley Girls 1
5 Hot Flashes, Cold Splashes
Block 2 Race #23 Women Staging: 1:44 Race: 1:54
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Swamplillies
2 Chicks with Sticks – Blizzard
3 Vermont Fire
4 Icecappblades
5 ORCC Dames
Block 2 Race #24 Women Staging: 1:50 Race: 2:00
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Sportchicks
2 People in a Boat
3 Psirens
4 Galley Girls 2
5 Fabulous Ice Dragonettes
Block 2 Race #25 Women Staging: 1:56 Race: 2:06
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Lively Ladies from Lively Dragon
2 Twisted Sisters with a Mister
3 Snowgirls
4 US Sculliwags
5 Party Oars
Block 2 Race #26 Re-Race (If needed) Staging: 2:02 Race: 2:12
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Re-RaceTeam 4
2 Re-RaceTeam 2
3 Re-RaceTeam 1
4 Re-RaceTeam 3
5 Re-RaceTeam 5
Block 3 Race #27 Mixed Staging: 2:26 Race: 2:36
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 The Valecraft Velocity
2 Ottawa Dragon Masters
3 Polar Pandas
4 On The Rocks
5 Lively Dragons’ Blind Ambition
Block 3 Race #28 Mixed Staging: 2:32 Race: 2:42
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 That’s a Paddlin’ 2
2 Ice Cascades
3 P’sidens
4 Slip Slidin’ Away
5 Keep Calm and DragON
Block 3 Race #29 Mixed Staging: 2:38 Race: 2:48
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Frosted Flakes
2 Ca-SKATEs
3 The Fry
4 Fleet of Foote
5 Rams
Block 3 Race #30 Mixed Staging: 2:44 Race: 2:54
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Ice Demons
2 US Scaliwags
3 Blue Dragons
4 That’s a Paddlin 1
5 Mixstream
Block 3 Race #31 Mixed Staging: 2:50 Race: 3:00
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Skittles on Ice
2 Soldiers of Fitness Ottawa
3 Fleet of Foote Too
4 RDOCK on Ice
5 Cold as Ice
Block 3 Race #32 Mixed Staging: 2:56 Race: 3:06
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 ORCC Dukes & Dames
2 Sopa Soups — Something’s on Fire
3 Fire on Ice
4 World Youth
5 Liu Dental Centres
Block 3 Race #33 Mixed / Women Staging: 3:02 Race: 3:12
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Rams II
2 Les Turbines
3 Chicks with Sticks – Blizzard
4 Cascades Women
5 Frozen Damsel Flyers
Block 3 Race #34 Women Staging: 3:08 Race: 3:18
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Icecappblades
2 Pink Ice Martini
3 Ice Dawgs
4 Snowgirls
5 Psirens
Block 3 Race #35 Women Staging: 3:14 Race: 3:24
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Party Oars
2 Sportchicks
3 Galley Girls 1
4 ORCC Dames
5 Blades of Glory
Block 3 Race #36 Women Staging: 3:20 Race: 3:30
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Les Draveurs
2 Draggin’ Docs
3 Hot Flashes, Cold Splashes
4 Lively Ladies from Lively Dragon
5 Galley Girls 2
Block 3 Race #37 Women Staging: 3:26 Race: 3:36
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Fabulous Ice Dragonettes
2 Chicks with Sticks – Storm
3 Swamplillies
4 Twisted Sisters with a Mister
5 Stone Cold Ice Queens
Block 3 Race #38 Women Staging: 3:32 Race: 3:42
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 US Sculliwags
2 Vermont Fire
3 People in a Boat
4 Frigid Dirty Oars
5 Ice Pix
Block 3 Race #39 Re-Race (If needed) Staging: 3:38 Race: 3:48
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Re-RaceTeam 4
2 Re-RaceTeam 2
3 Re-RaceTeam 1
4 Re-RaceTeam 3
5 Re-RaceTeam 5
Block – Final Final #1 Mixed – Final Staging: 3:50 Race: 4:00
Start Area: B
Lane Team Name Result
1 Rank 4
2 Rank 2
3 Rank 1
4 Rank 3
5 Rank 5
Block – Final Final #2 Women – Final Staging: 3:56 Race: 4:06
Start Area: A
Lane Team Name Result
1 Rank 4
2 Rank 2
3 Rank 1
4 Rank 3
5 Rank 5